martin gerboc | oko za oko, zub za zub!

martin gerboc | oko za oko, zub za zub!

kurátor | adam hnojil

vernisáž | 3. 2. 2024, 15:00

výstava | 4. 2. - 12. 5. 2024

zámecká jízdárna | hluboká nad vltavou

Martin Gerboc (*1971, Bratislava) je umělec žijící a působící na Slovensku a v Čechách. Je absolventem Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě (1990-1996), absolvoval zahraniční stáže na S. R. University of Pennsylvania, USA (1992-1993), College of Design, Institut vizuální komunikace, Kolding, Dánsko (1995, postgraduální studium 1997). Doktorandské studium ukončil na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě (2004). Několik let působil jako pedagog na Akademii výtvarných umění v Praze.

Na výstavě nazvané „Oko za oko, zub za zub!“ je zřejmé, že práce Martina Gerboce demonstrují jeho anti-estetické přesvědčení. Jsou jakousi extatickou cestou rozkošemi a torturami těla i ducha, cestou světem, který mohou prozkoumat jen ti, kteří jsou ochotni riskovat. Úlohou Martina Gerboce je donutit diváka, aby viděl svět zcela jeho způsobem. Proto také přistupuje k tvorbě z pozice režiséra, který vyznává spřízněnost s interdisciplinárním přesahem z hudby, filmu, divadla, filozofie ad., a využívá ve svůj prospěch jejich vlivu a možných účinků jejich manipulativnosti. Upřednostňuje přímé vyjádření složitých myšlenek s mnohdy tragickým a nadčasovým tématem. Autor vyhledává vyhrocené emocionální stavy, které zobrazuje až kabaretním způsobem. V historii bychom kromě mnoha jiných scénářů interpretace nalezli analogický způsob práce také při koncipování takzvaných živých obrazů, které byly jedním z vyvrcholení historismu. Celostní vnímání jej vede k přesvědčení, že umělec by měl být režisérem emočně silného prožitku a obraz je jen jedním z prostředků vyjádření osobní angažovanosti.

Martin Gerboc má na svém kontě množství samostatných a skupinových výstav. Mezi významné projekty patří například výstava „Decadence Now!“ v Galerii Rudolfinum v Praze (2010), kde vystavoval spolu se světovými umělci jako Jake a Dinos Chapmanovi, Damien Hirst, Jeff Koons, Cindy Sherman, Joel-Peter Witkin ad., „Motýlí efekt?“, Galerie Rudolfinum, Praha (2013), „Inverzná romantika“, Kunsthalle, Bratislava (2019), „Vanitas“, DOX Centrum současného umění, Praha (2020), „Man Is A Man To Another Man“, Alšova jihočeská galerie, České Budějovice (2018), kde vystavoval spolu s Martinem Ederem, Justinem Mortimerem a Attilou Szűcsem a řada dalších výstav. Kromě těchto jmen se Gerbocovo jméno objevuje v evropském kontextu také ve společnosti Alexandera Tineie, Josefa Bolfa, Daniela Pitína, Jiřího Petrboka a mnoha dalších.

Martin Gerboc je autorem několika knih filozofických esejů a esejů o malířství, které vyšly v České republice a na Slovensku: „Myšlením ke krizi. Nihilizmus je pragmatizmus“ (1998), „Důvěřovat unavuje“ (2001), „Kapky krve. Struktury sadomasochizmu“ (2005), „Malba jako politický akt neototalismu!“ (2006 a 2007), „Saatchiho předsíň“ (spoluautor, 2010), „Tohle není poesie! Zhroucení citů“ (2016), „Alexander Tinei“ (2018) a sbírky poesie „Nezvratné básně“ (2020).

Natočil několik hudebních videoklipů pro gotické a punkové skupiny, a několik nezávislých krátkometrážních projektů.