Jste zde:

Výběr z tvorby od 80. let 20. století do současnosti v AJG

heide warlamis | výběr z tvorby od 80. let 20. století do současnosti

kurátor | bernhard antoni-bubestinger

vernisáž | 29. 2. 2024

výstava | 1. 3. - 19. 5. 2024

mezinárodní muzeum keramiky | bechyně | novodvorská 301

V díle Heide Warlamis, zejména u jejích velkoformátových soch hlav, opakovaně probíhá proces přeměny reálného světa ve svět idejí. V jejím imaginárním muzeu nacházíme syntézu uměleckých prvků z různých civilizací napříč všemi historickými obdobími. Její kosmopolitní tvorba, která přesahuje lidské epochy, je charakterizována nenuceně hravým a přesto pečlivě promyšleným kombinováním různorodých forem ze všech kulturních archivů. Miluje řeckou mytologii stejně jako africké kmenové umění, zajímá ji sochařství od počátků dějin stejně jako Brancusi, Giacometti nebo Moore. Neúnavně sbírá holografické obrazy, jež vyzařují lásku a štěstí, a ve svých dílech je transformuje do viditelných a hmatatelných soch idejí plných smyslné fyzické přítomnosti. Její díla přitom představují zhutněné památníky důstojnosti všeho živého.

Mezinárodně uznávaná sochařka a designérka Heide Warlamis žije a pracuje v Rakousku. Je světově známá zejména díky svému designovému porcelánu, který se pod značkou "Vienna Collection" vyrábí v její vlastní porcelánce a prodává po celém světě. 
Společně se svým manželem, všestranným umělcem Makisem Warlamisem, který zemřel v r. 2016, založila Heide v rakouském Schremsu v roce 1992 Mezinárodní centrum designu. V roce 2009 pak s manželem společně otevřeli Muzeum umění Waldviertel s rozsáhlým sochařským parkem, který je s Centrem designu přímo propojen.