Jste zde:

Hrad Karlštejn

Nejznámější český hrad a jedna z nejnavštěvovanějších památek v okolí Prahy.

Gotický hrad Karlštejn, který zaujme svým majestátním vzezřením, ukrývá nejeden poklad. Najdeme zde pokladnici a klenotnici s replikou Svatováclavské koruny českých králů, také jsou zde uloženy svaté ostatky. V kapli sv. Kříže si mohou návštěvníci prohlédnout zachovalou nástěnnou výzdobu z deskových obrazů od umělce Theodorika. Podhradí kypí životem. Jsou zde nejrůznější obchody, restaurace a výstavy. 

Dnešní podobu získal Karlštejn během přestavby v duchu purismu, která proběhla na konci 19. století pod vedením předního českého architekta Josefa Mockera.

Působivé stupňovité uspořádání jednotlivých částí hradu Karlštejna tvoří jeho typickou siluetu. Nejdůležitější částí je nejvýše položená a samostatně opevněná Velká věž s kaplí sv. Kříže, kde se mimo jiné nachází unikátní soubor 129 deskových obrazů ze šedesátých let 14. století z dílny Mistra Theodorika. Stěny kaple zdobí také inkrustace, tj. polodrahokamy zasazené ve zlaceném štuku. Strop pokrývá zlato a tisíce skleněných čoček, jež symbolizují hvězdnou oblohu. 

Jedinečnou památkou jsou rovněž nástěnné malby ze druhé poloviny 14. století, které se dochovaly na schodišti ke kapli, v kostele Nanebevzetí Panny Marie a v kapli sv. Kateřiny. Další unikát, dřevěné obložení z doby Karla IV., dodnes krášlí Audienční síň Císařského paláce.