Jste zde:

Kamenný most

Nejstarší most v Česku. 

Prokazatelně nejstarší most v Česku leží na Otavě v Písku. Jméno Kamenný bylo pevně ukotveno až v roce 2007, do té doby most měl oficiální název Jelení. Právě jelen byl po dostavění mostu první, kdo po něm přeběhl a předběhl tak panovníka, který měl na dostavěném mostě zanechat svou stopu a dát mu i jméno. Díky tomu nenosí most v Písku šlechtické jméno (stejně jako Karlův most v Praze). Název Jelení se však příliš neujal. Mezi píseckými obyvateli se mu také říká Starý, neboť pár metrů po proudu je vystavěn další most (Nový most), který zde stojí „jen“ 80 let.

Budování velkých kamenných mostů bylo ve středověku pro svou technickou obtížnost a mimořádnou nákladnost poměrně vzácné. Výstavba píseckého kamenného mostu byla nepochybně zahájena ve druhé polovině 13. století, a to za vlády krále Přemysla Otakara II. Ovšem první písemná zmínka o mostě spadá do roku 1348, do doby vlády Karla IV. Přes most v té době vedla Zlatá stezka spojující české země s Bavorskem a Horními Rakousy. V 16. století po stezce putovalo až 1300 soumarů týdně. Do Čech se po ní přepravovala sůl, drahé látky, jižní plody, víno, koření.Do Bavorska pak obilí, slad, med, sádlo a ryby.

Kamenný most je dlouhý 109,75 m, široký 6,25 m a výška nad hladinou je 6 metrů. Na návodní straně je pět ledolamů, které most chrání nejen před ledem, ale i plovoucími stromy.

Dnes je most národní kulturní památkou a klenotem města. S Karlovým mostem v Praze bychom našli hodně paralel. Například i most v Písku měl mostecké věže, které sloužily pro výběr mýta. Věže se bohužel nedochovaly, stejně jako hradební opevnění, kterým byl Písek uzavřen.