Karlův most

Nejstarší vltavský most.

Karlův most založil Karel IV. již v roce 1357 a je tedy nejstarším mostem přes Vltavu. Byl postaven z pískovcových kvádrů a měří necelých 516 m a široký je 9,5 m. Most se pyšní barokními sochami třiceti světců, které vytvořili Matyáš Braun a Jan Brokof.

Během roku je na mostě čilý turistický ruch, ale v zimě je na mostě přece jen větší klid.

Tip: Po Karlově mostě se projděte, až se začne stmívat nebo po setmění. Má to několik výhod. Nebudete se prodírat davem lidí a procházku si lépe vychutnáte. Můžete se pokochat krásně osvětlenou noční Prahou a možná uvidíte i ledové kry nebo řeku pokrytou ledovým krunýřem.

Historie
Karlův most není prvním mostem na tomto místě. Nejdříve zde byl pouze přechod přes svázané klády. V 10. století zde stál jíž dřevěný most, který ale neodolával náporu větší vody. Roku 1170 nechal Vladislav I. postavit most kamenný, který byl pojmenován po jeho manželce Juditě.  

Juditin most zde stál až do roku 1342. V tomto roce byl zničen povodní a v roce 1357 byl položen základní kámen nového mostu, tentokrát už Karlova mostu. Most byl dokončen až počátkem 15. století. Jeho stavbu totiž znesnadňovaly povodně a rozestavěný most několikrát poničily. Ještě do roku 1965 bylo možno přes most přejet s osobním automobilem.