Jste zde:

Památník Vojna v Lešeticích

U Příbrami se nachází památník Vojna Lešetice, který je vzpomínkou na oběti komunismu. Je možné zde vidět zachovalý vězeňský areál, který je ve střední Evropě unikátem.

Památník Vojna u Příbrami (nebo také památník Vojna Lešetice či pracovní tábor Vojna) je muzejní expozice věnovaná obětem komunismu. Nachází se asi 5 km jihovýchodně od Příbrami v prostorách bývalého pracovního tábora Vojna, na trojmezí obcí Lešetice a Lazsko a příbramské části Zavržice. Tábor byl pojmenovaný podle osady Vojna, která leží asi 0,8 km severozápadně v lesích na území Zavržic, název Vojna nese též nejvyšší kopec Příbramské pahorkatiny, asi 1,2 km západoseverozápadně od tábora.

Památník Vojna je po rozsáhlé rekonstrukci roku 2005 zpřístupněný autenticky dochovaný vězeňský areál, jediný svého druhu ve střední Evropě. Původně zajatecký tábor pro německé válečné zajatce, v období 1949 – 1951 tábor nucených prací a následně do roku 1961 vězeňské zařízení pro politické vězně komunistického režimu.

Zachovány budovy velitelství, korekce, tzv. bunkru, ošetřovny, kulturního domu, ubytovacího objektu G a další stavby. Expozice památníku Vojna seznamují s komunistickou perzekucí po únoru 1948, protikomunistickým odporem a přibližují dějiny uranového hornictví. V objektu nové kuchyně je umístěna stálá galerie moderního evropského výtvarného umění „Orbis Pictus: Europa“.

Zdroj fotky: Jiří Paclík