Jste zde:

Zámek Hluboká nad Vltavou

Honosný a romantický zámek.

Zámek Hluboká nad Vltavou je bezpochyby jeden z nejkrásnějších zámků v České republice. 

Interiér je stejně tak okázalý a zdobený jako exteriér. Stěny i stropy jsou bohatě zdobeny dřevořezbami. Portréty od evropských umělců i portréty členů rodu Schwarzenbergů zdobí jednotlivé pokoje spolu s cennostmi jako lovecké trofeje a zbraně. 

Prohlídkové okruhy

Reprezentační pokoje
Luxusně zdobené pokoje z 19. století s tím nejcennějším nábytkem. Do reprezentačních pokojů patří ranní salon, čítárna s knihovnou, kuřácký salon, jídelna a osobní pokoje kněžny Eleonory. 

Soukromé apartmány
Apartmány se od reprezentačním pokojů liší komornějším charakterem. Okruh seznamuje se soukromým životem posledních majitelů zámku.

Kuchyně
Jak se na zámku vařilo? Kuchyně byla záměrně umístěna v suterénu,  aby nerušila život na zámku. Autentické vybavení kuchyně bylo používáno ještě po roce 1945.

Věž
Výhled ze zámecké věže nabídne pohled na zámek s parkem z ptačí perspektivy. Na věž můžete vystoupat jen za dobrého počasí. Pokud je špatné počasí, věž je zavřená.

Hostinské pokoje
Prohlídkový okruh vede do apartmánů a pokojů, které se využívaly pro ubytování hostů. Součástí trasy je i Stříbrnice, kolekce schwarzenberského stříbra.

Zimní prohlídková trasa
Už z názvu je patrné, že ani v zimě nepřijdete zkrátka. Trasa nás zavede do soukromých apartmá, ukáže Hamiltonův salon, kuřácký salon, jídelnu, pracovnu Dr. Adolfa a další.

Stručná historie 

Původně měl zámek sloužit jako strážný hrad a českými králi byl často dáván do zástavy. Na zámku se vystřídalo několik významných rodů (Pernštejnové, šlechtický rod pánů z Hradce, rod Malovců, Schwarzenbergové). Každý, kdo zámek obýval, zde zanechal svůj nesmazatelný otisk v podobě stavebních úprav zámku a okolí. Nejrozsáhlejší a nejvýznamnější byla rekonstrukce v letech 1840 - 1871. Předlohou pro úpravy byl královský zámek Windsor. Zámek tak dostal podobu, v jaké ho známe dnes.