Jste zde:

Aktuálně z vodácké Vltavy

Vodáků na řece je letos o poznání méně.

Letošní splouvání řeky Vltavy na trase Vyšší Brod - Zlatá Koruna máte šanci prožít bez větších kolon na vodě a plných kempů. Vodáků v této sezóně výrazně ubylo. Podle odhadů to může být až o jednu pětinu méně lidí než v minulém roce.

Rozdíl je vidět hlavně před jezy, kde se normálně tvořily kolony lodí, které čekaly na splutí jezu. Letos se kolony také tvoří, ale jsou menší a jen v nejvytíženější časy. Úbytek lidí zaregistrovaly kempy a stánky s občerstvením. I půjčovny mají pořád dostatek lodí k zapůjčení. 

Jaký je důvod nižší návštěvnosti, není známo. Jedním z důvodů mohou být stále narůstající ceny služeb pro vodáky nebo vytíženost během sezóny. Mnozí často vyhledávají zážitky nekomerční, v přírodě a soukromí.

Počátky vodáctví

Splouvání řeky začalo být oblíbené od sametové revoluce. Obliba řeky od té doby jen strmě rostla a tomu se přizpůsobalo i okolí řeky. Na březích vyrostl nespočet kempů, stánků s občertvením a půjčoven. Pro představu vodácká bašta U Fíka byla postavena v roce 1989. V té době to bylo jediné občerstvení na trase dlouhé 27 kilometrů z Rožmberka do Českého Krumlova.