Jste zde:

Bezpečně na vodě

Znát vodácká pravidla se vyplatí!

Každý, kdo se poprvé vydá na vodu, by měl mít aspoň základní znalosti, jak se na vodě chovat. Pro úplné začátečníky jsme připravili pár informací, které se vám během splouvání mohou hodit a vyhnete se tak případným problémům. 

 1. Čistá řeka, krásná příroda. To jsou hlavní lákadla pro splouvání řeky, zachovejte ji proto čistou i po vašem průjezdu, aby si tu krásu užili i jiní. Tento bod jsme dali na první místo, protože životní prostředí je dnes na prvním místě.

   

 2. Vesty by měli mít všichni a především děti za každé situace. Přilba pro děti je také vhodná. Vždy je potřeba počítat s náhlým převrhnutím nebo pádem do vody a dno řeky umí být velmi ostré. 

   

 3. Pokud chcete na břeh, příď lodí otočte proti proudu a zešikma pádlujte ke břehu a přistávejte bokem ke břehu. V případě, že byste chtěli rovnout zapíchnout špičku ke břehu, proud vody by se opřel do boku kanoe a snadno vás převrhne. Rafty jsou v tomto ohledu stabilnější.

   

 4. Jestli jste dodrželi předchozí bod a i přesto jste skončili ve vodě, dejte nohy před sebe. Lepší odřená noha než sedřené břicho. Ve vodě jsou často větve a různě členité dno, které ve vodě neuvidíte. 

   

 5. Komáři a další hmyz mají tohle prostředí rádi. Nezapomeňte proto na repelenty a další ochranné pomůcky tako třeba opalovací krém a také malou lekárničku. 

   

 6. Sud na všechno. Co není v sudu, nezůstane suché, tohle pravidlo platí i kdyby jste se nepřevrátili. Voda je prostě všude. Všechny své věci pečlivě zavřete do sudu a ten nejlépe přivažte k lodi, aby vám neuplaval. 

   

 7. Neskákejte do neznámých vod. Vždy se ujistěte, jaká je hloubka a co je pod vodou. Skákat po hlavě do řeky je holé šílenství, které nemusí pokaždé dopadnout dobře.

   

 8. Neplavejte pod jez. Na tuhle srandu již doplatilo spoustu lidí. Pod jezem jsou točivé proudy, které vás stáhnou pod hladinu a už nepustí. Tato místa opravdu nejsou vhodná ke koupání. 

   

 9. Se stmíváním zakotvěte v kempu. Po tmě nevidíte, co je pod vámi a můžete se někde zaseknout. Kempů je dnes dostatek. Nemusíte se bát, když nějaký minete, za chvíli bude další. Ovšem čím později připlujete, tím horší místa na spaní na vás zbydou. To platí hlavně v sezóně.

   

 10. Poslední rada na konec. Využijte půjčovnu hned u řeky, která vám všechno potřebné vybavení zapůjčí a o následný převoz lodi se postará.

Tak AHOJ na vodě!