Jste zde:

Tipy na mobilní mapové aplikace s GPX importem

Ideálním pomocníkem při navigaci v přírodě je mobilní telefon s vhodnou aplikací. Jaké doporučujeme?

Možná jste si na tomto webu všimli možnosti stáhnout trasu výletu jako GPX soubor. Aby se vám na mobilu takto stažená trasa zobrazila na nějaké (offline) mapě, musíte mít aplikaci, která podporuje import GPX souborů. Je jich mnoho, ale doporučujeme následující:

Až si nějakou z nich nainstalujete, měl by vám telefon po stažení GPX souboru nabídnout jeho otevření této aplikaci. Budete-li mít v aplikaci stáhnuté mapy offline, trasa se vám zobrazí na mapě a budete si tak moci užít svůj výlet.

Mobilní aplikace s nejlepšími mapami

Pojďme se podívat na náš výběr 3 aplikací s nejlepšími mapami pro navigaci v přírodě.

Mapy.cz / Windy maps

Mapy.cz stahujte zde: Android a iOS.

Windy maps (anglické) stahujte zde: Android a iOS.

Mapy.cz od Seznamu se usadily v telefonech českých turistů už před poměrně dlouhou dobou, proto není nutné je dlouze představovat. Pro světový trh jsou tyto mapy dostupné pod aplikací Windy Maps, která se liší prakticky jen jazykovou mutací.

Mapové podklady pro Českou republiku dodává SHOCart, což je povětšinou výhoda, ale někdy i nevýhoda. V hezky vykreslené mapě najdete vyznačené turistické i cyklo trasy a další zájmové body. Pozor však na pěšiny a polní cesty neoznačené žádnou značkou. Někdy může jít o starou, již nepoužívanou cestu, která postupem času zaroste vegetací a není tak moc snadno prostupná.

Naštěstí všechny mapy můžete stáhnout offline. Mapy umožňují také zaznamenávání trasy.

Locus Maps

Stahujte zde: Android.

Tuto aplikaci ocení hlavně pokročilejší uživatelé telefonů s operačním systémem Android. Na telefonech s nakousnutým jablkem bohužel není aplikace dostupná.

Mapové podklady si můžete vybrat sami. Na výběr máte z mnoha online verzí Open Street Map (viz dále), topografické mapy různých oblastí po světě i české satelitní snímky.

Víte že: Open Street Map je něco jako Wikipedie pro mapy. Je tvořená uživateli, kteří přidávají pěšiny, cesty, zájmové body a další prvky do mapy, které sami navštíví. Silnice a stavby jsou importované automaticky. Dost možná tyto mapy používáte v jiných aplikacích, aniž byste o tom věděli. Data v těchto mapách jsou přesnější, protože po pěšině opravdu někdo musel projít, aby ji objevil a do mapy zanesl. V některých oblastech je více dat v SHOCartu, v jiných zase v Open Street Mapách, takže pokud si nejste trasou jistí, vyplatí se ji ověřit v obou mapách.

Některé online mapy lze stáhnout, budou ale zabírat mnoho místa v telefonu, protože jsou v rastrovém formátu.

Víte že: Rastrová mapa je tvořena dlaždicemi obrázků. Je to jako kdybyste si vyfotili obrazovku třeba na mapy.cz pro každý kousek území ČR a to poskládali dohromady. Dá se tedy snadno stáhnout a vykreslit, ale zabírá mnoho místa. Navíc pro každé přiblížení je potřeba nová mapa. Oproti tomu vektorová mapa je tvořena čarami, body, tvary a informacemi o nich. Je to spíš něco jako dokument, kde je uvedeno, že např. Vltava prochází danými GPS souřadnicemi. Vektorovou mapu je potřeba nějak vykreslit, ale zabírá méně místa a výsledné obrázky budou vždy ostré.

Pokud chcete kvalitní turistickou offline mapu založenou na Open Street Map datech, Locus má řešení. Na OpenAndroMaps.org si stáhněte vektorovou mapu České republiky a otevřete. Pokud se nenabídne její otevření přímo v Locusu, rozbalte si stáhnutý zip soubor a nahrajte do složky /Locus/maps (případně /Locus/mapsVector) ve vašem telefonu. Při dalším spuštění by se měla mapa načíst.

Na výše uvedené stránce také ťukněte na tlačítko "Install Renderthemes", kterým se dostanete na stažení stylu mapy, který je potřebný pro její vykreslení. Nejnovější mapový styl je uveden nahoře na stránce (v době psaní článku Elevate 4). Stáhněte si jej ťuknutím na tlačítko Locus. Měla by se nabídnout aplikace Locus, která styl automaticky nainstaluje.

A je to. Nyní byste měli mít offline mapu klidně celého světa. Styl mapy můžete nastavovat - zaměřit ho třeba na pěší nebo na cyklo a bike navigaci. Tento styl jako jeden z mála umožňuje v Open Street Mapách zobrazit obtížnost pro horská kola, což je při plánování bikového výletu nedocenitelné.

V placené verzi může Locus zobrazit stínování map, což mapy.cz vůbec neposkytují. Také umí poměrně slušně pomoci při plánování trasy a vypočítat výškové profily.

Cartograph 2

Stahujte zde: iOS

Podle našich průzkumů je Cartograph 2 jediná použitelná aplikace pro zobrazení Open Street Mapy se stylem Elevate 4 (popsáno výše) na iPhonech.

Oproti Locusu je méně intuitivní, má méně funkcí, hůř vypadá a má omezenou verzi zdarma, ale je pro Apple.

Další tipy

  • Maps.me - zdařilá aplikace na Open Street Maps zdarma a bez reklam, otevírá ale jen KML formát (Android, iOS)