Jste zde:

Tradiční odemykání Vltavy letos proběhne 13. dubna

Oficiální první splouvání úseku Český Krumlov - Zlatá Koruna.

Největší vodácký provoz je na Vltavě zpravidla v období května až září. Někdy, tradičně například v průběhu státních svátků na začátku července, má člověk co dělat, aby se vůbec propletl mezi ostatními loděmi a rafty. Věděli jste ale, že první odvážlivci míří na vodu už v dubnu?

Je jich málo, ale najdou se. Duben je obvykle prvním teplým měsícem roku a nadšení vodáci toho využívají. Ve čtvrtém měsíci roku se na Vltavě pořádá tradiční otevírání řeky. Letos se bude konat týden před Velikonocemi, tedy v sobotu 13. dubna 2019.

Z Českého Krumlova do Zlaté Koruny

Nadšení vodáci se každoročně v dubnu schází v Českém Krumlově, letos to bude už po osmé. Sraz bude jako obvykle v Kempu Krumlov (U Trojice), kde účastníky v 10 hodin přivítají vodník se svou paní. V 11 hodin velkým klíčem odemknou Vltavu, pokřtí nováčky a kolem poledne se vyplouvá na 12 km dlouhou trasu do Zlaté Koruny.

V Kempu Krumlov se účastníci posilní před cestou, energii načerpají při zastávce u Milánka, kde si opečou špekáčky a zazpívají u ohně. Oslavy pak pokračují i v cílovém kempu Zlatá Koruna, a to až do ranních hodin. Zpěv, dobré jídlo, lanové lávky, a hlavně parta veselých lidí jsou to, co každoročně láká velké množství místních i turistů.

Odemknout Vltavu mohou i začátečníci

Hned po odemčení Vltavy se koná křest nováčků, akce je tedy rozhodně určena i jim. Kromě toho se jede krátká trasa, na níž se nenachází žádné těžké jezy. Vltava si na trase šumí v lehkých peřejkách, kolem skal přes jeden jez, který se sjíždí úzkou sportovní propustí. Trasa je hodnocená označením ZW až WW1, což znamená stojatou nebo slabě proudící vodu s lehkými peřejemi.

Věděli jste, že… Celkem rozlišujeme 7 stupňů vodácké obtížnosti, ZW je ten nejnižší a WW1 druhý nejnižší.

A kdo by se bál, nemusí se na vodu ani vydávat. Akce stojí za to i v případě, že se prostě jen přijdete podívat na slavnostní akt odemčení v Českém Krumlově.

Půjčovny i vodácké autobusy už fungují

Akci pořádá sdružení iVltava.cz za velké podpory mnoha vodáků. V provozu je už i vodácký autobus a také půjčovny. Na Otevírání Vltavy je možné půjčit si plavidlo za 100 korun na osobu, je však třeba si ho včas zamluvit. Ráno jede autobus z Českých Budějovic přes Zlatou Korunu do Českého Krumlova, večer kolem 17:00 se vrací stejnou trasou zpět. Kdo by chtěl zůstat přes noc, ten si může domluvit běžné ubytování ve stanech či v chatkách v kempech ve Zlaté Koruně či v Krumlově. Půjčovna lodí CESTA Sports pak připravila přímo dva balíčky pro Odemykání Vltavy, za dobrou cenu u nich pořídíte dohromady loď či raft, dopravu a občerstvení.

Tak se teple oblečte, zarezervujte si loď či raft, vezměte děti nebo kamarády a vydejte se spolu s ostatními vodáky 13. 4. 2019 odemknout naši nejkouzelnější řeku!

Věděli jste, že… Stejně jako odemykání se na podzim, zpravidla v říjnu, pořádá i slavnostní zamykání Vltavy. Průběh i trasa bývají podobné.