Jste zde:

Vltavský audit

Zpráva z odborného setkání rozvoje Vltavy.

V pátek 24. května se v rámci festivalu Lodě na vltavské vodě uskutečnil vltavský audit, kde Jihočeská centrála cestovního ruchu představila společný projekt Jihočeského a Středočeského kraje „Vltava, řeka plná zážitků“.

Na setkání v Lannové kavárně v Českých Budějovicích byla přítomna i jihočeská hejtmanka Ivana Stráská, její středočeská kolegyně Jaroslava Pokorná Jermanová, náměstek ministryně pro místní rozvoj David Koppitz, Vojtěch Dabrowski z ministerstva dopravy, generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala, ředitelka Státní plavební správy Klára Němcová, ředitel Středočeské centrály cestovního ruchu (SCCR) Marek Černoch, náměstek českobudějovického primátora Viktor Vojtko, starosta Hluboké nad Vltavou a senátor Tomáš Jirsa, místostarosta Českého Krumlova Martin Hák, poslanec Jan Zahradník a zástupci několika turistických destinací v okolí Vltavy.

V rámci setkání se také mluvilo o ekonomickém přínosu splavnění Vltavy po celém jejím toku. Z analýzy vyplývá, že návratnost investic pěti miliard korun, které jsou potřeba k dokončení stavebních prací pro splavnění toku Vltavy, je pět let. K analýze přínosů ředitel JCCR Jaromír Polášek doplnil . „Prostředky vložené do rozvoje cestovního ruchu nejsou spotřebou, ale investicí. Vzhledem k tomu, že tři čtvrtiny příjmů z Vltavy jdou do veřejných rozpočtů státu, měl by se na těchto investicích podílet především stát prostřednictvím zdrojů svých ministerstev,“

Mezi investiční priority, které by měli být dokončeny do tří let patří vybudování přístavní hrany v Českých Budějovicích, zvedacího mostu v Týně nad Vltavou, zajištění plavebních hloubek pod vodním dílem Kořensko a výstavbu lodního výtahu na Orlíku. 

V plánu je také rozšíření plavební komory Kamýk, výstavba plavební komory České Budějovice a kompletní projektová dokumentace a povolení stavby cyklistické stezky podél Vltavy Lipno - České Budějovice, včetně 30 realizovaných kilometrů.

Cílem těchto investic je postupný rozvoj turistické infrastruktury a následné zvýšení návštěvnosti po celém vltavském toku.