Jste zde:

Chalupská slať

Už jste navštívili největší rašelinné jezírko v ČR? Odměnou vám budou krásné výhledy na romantickou šumavskou přírodu oplývající vzácnou flórou.

Chalupská slať je jedním z nejznámějších rašelinišť v Národním parku Šumava. Najdete ji poblíž obce Borová lada (1,5 km), v údolí Vydřího potoka, a dostanete se k ní příjemnou procházkou po dřevěném poválkovém chodníku.

Slať se nachází v nadmořské výšce 910 metrů a je součástí naučné stezky. Pyšní se největším rašelinným jezírkem v České republice s plochou 137 ha, to je navíc zdobeno plovoucími ostrůvky. Podle Správy Národního parku Šumava je průměrná hloubka rašeliny 1,9 m, zatímco největší hloubka v blízkosti jezírka v neporušené části slatě dosahuje 7 m. Slať je taktéž domovem některých vzácných druhů rostlin. Součástí stezky je vyhlídková plošina, která nabízí krásné pohledy na romantickou šumavskou přírodu.

Chalupská slať je vedena jako přírodní památka Borová Lada. Naučná stezka vedoucí k slati je dostupná pouze pro pěší, cyklistům s koly není vstup umožněn, svá kola ale mohou nechat ve stojanech poblíž nedalekého informačního centra.