Jste zde:

Hornické muzeum Příbram

Jedno z největších hornických muzeí v Evropě.

Expozice umístěné v historických provozních a správních objektech přibližují bohatou montánní minulost spjatou s těžbou stříbra, uranu a dalších rud a na turisticky atraktivní prohlídce šachet sfáráte do podzemí jako horník.

Expozice jsou umístěny v původních provozních i správních objektech tří dolů – Ševčinského, Anenského a Vojtěšského – a přibližují bohatou historii příbramského hornictví a hutnictví, ale také celkový vývoj regionu.

Prohlídky několika kilometrů podzemních šachet jsou návštěnicky velmi atraktivní. Můžete v nich například sfárat do podzemí výtahem, jet důlním vláčkem 260 m dlouhou Prokopskou štolou k ústí nejhlubší šachty revíru dosahující hloubky až 1 600 metrů. Od roku 2006 je v provozu hornický vláček, který spojuje Ševčinský důl s dolem Vojtěch.

K nejcennějším technickým památkám muzea patří obrovské vodní kolo z 19. století o průměru 12,4 metrů, dva unikátní parní těžní stroje či šachetní věž Ševčinského dolu z roku 1879, která byla navržena na zápis do seznamu technických památek UNESCO. 

Zajímavé expozice nabízejí také čtyři pobočky muzea: Muzeum zlata Nový Knín zaměřeného na těžbu zlata, Muzeum Špýchar Prostřední Lhota přibližující život venkovského obyvatelstva a Památník Vojna u Příbrami věnovaný obětem komunismu (v letech 1949-1961 zde fungoval tábor nucených prací a lágr pro politické vězně režimu).