Jste zde:

Podbrdské muzeum v Rožmitále pod Třemšínem

Pestré muzeum s památníkem Jakuba Jana Ryby.

Rožmitál pod Třemšínem láká turisty svým rozsáhlým muzejním komplexem. Najdete ho v areálu bývalého Agrostroje pod náměstím.

Hlavní expozice

Celkem 3 patra expozic jsou zasvěcena různým tématům.

  • V přízemí nahlédnete do doby vzniku a prvního rozvoje města Rožmitála, včetně rodu, který stál u vzniku zdejšího blatného hradu. Členka rodu Johana z Rožmitála se dokonce stala českou královnou, když se stala manželkou Jiřího z Poděbrad.
  • První patro patří historii města spjatého s nádhernou a neporušenou okolní brdskou přírodou. Dozvíte se o životě místních i o tradičních podbrdských řemeslech jako zpracování dřeva, slévárenství, hamry a cvočkařství.
  • V druhém patře se dozvíte o osobnosti Jakuba Jana Ryby - osvíceného kantora, hudebního skladatele a literáta, který zde komponoval. V Rožmitále nejspíše v roce 1796 poprvé zazněla jeho slavná Česká mše vánoční „Hej mistře“. Objevíte však i jeho méně známá díla. Pro početnější, předem ohlášené skupiny je možná prohlídka kostela s ukázkou hry na historické varhany.

Nenechte si uniknout ani galerii v přízemí, kde se každý měsíc koná nová výstava.

Máte rádi veterány? Prohlédněte si zde také sbírku historických automobilů převážně značky Aero rozmístěnou ve třech halách. Za návštěvu stojí i výstava zemědělských strojů a nářadí ve stodole, kam se neplatí vstupné.

Součástí areálu je i dětské hřiště.