Jste zde:

Alšova stezka

Pěší výlet po nepříliš známé části jižních Čech.

Nenáročnou trasu mezi Miroticemi a Čimelicemi zvládnete pěšky nebo i na horském kole, protože vede po asfaltu a polních cestách.

Výlet můžete začít třeba v Miroticích, z Čimelic se pak zpátky dostanete autobusem. Jako první zastávku si nenechte ujít malé muzeum kreslíře, ilustrátora a místního rodáka Mikoláše Alše a loutkáře Matěje Kopeckého, jehož loutky jsou v muzeu vystavené.

Dále projdete kolem židovského hřbitova, který byl založen roku 1681 a je jedním z nejstarších a nejlépe dochovaných hřbitovů v jižních Čechách. Nyní je chráněn jako kulturní památka.

Vyznačená trasa se před obcí Boudy mírně odklání od Alšovy stezky, aby vás přivedla k zajímavému archeologickému nalezišti se skupinou 10 nízkých halštatských mohyl.

Žlutá turistická značka vás dovede na nejvyšší bod výletu - Budský hrad. Tam se dochovaly zbytky halštatsko-laténského hradiště z poloviny 1. tisíciletí před n. l. Je to jedno z nejlépe dokumentovaných hradišť své doby v Čechách.

Od opuštěného zámečku v Rakovicích dojdete alejí až do parku s překrásným barokním zámkem v Čimelicích. Zámek bohužel není veřejnosti přístupný, ale můžete si jej prohlédnou zvenčí.

Zdroj fotky: Richenza (CC BY-SA 3.0)