Jste zde:

Na Svatojánské proudy

Středně náročný okruh vedoucí kolem řeky se závěrečným stoupáním.

Pověstných Svatojánských proudů se v minulosti obávali voraři i nákladní lodě. Vltava se zde totiž klikatí, pění v peřejích a voda omílá nebezpečká skaliska. Dnes je tato část řeky zatopena vodní nádrží Štěchovice, která od Třebenic navazuje na Slapskou přehradu, takže je voda již klidná.

Naučná stezka

Krásu tohoto úseku řeky si můžete vychutnat na 8,5 km dlouhé naučné stezce Svatojánské proudy, která byla vybudována už v roce 1889. Na 15 zastaveních naučné stezky se dočtete o historii obcí Štěchovice a Třebenice, o Štěchovické a Slapské přehradě, přírodních zajímavostech, voroplavbě, trampingu a v neposlední řadě i o samých Svatojánských proudech.

Nebezpečné a krásné

Výlet začíná v Třebenicích. Vydejte se podél řeky po naučné stezce. Opatrně, půjdete skalnatým terénem a místy strmým úbočím nad Vltavou, zato s jedinečnými výhledy na řeku. Mezi zastaveními naučné stezky číslo 9 a 7 půjdete po skalnatém ochozu se zábradlím a skrz tunely vyhloubené ve skále.

Dále projdete trampskou osadou Ztracenka a dojdete až do Štěchovic.

Zpět po 1. trase KČT

Nazpět do Třebenic se dostanete přes kopec po replice historicky 1. trasy KČT (Klubu Českých Turistů). Případně můžete dojet autobusem nebo v sezoně lodí.