Jste zde:

Po břehu lipenské přehrady

Nenáročný výlet na kole vhodný pro celou rodinu.

Z frymburského náměstí dojedete k přívozu, kde se napojíte vlevo na cyklostezku Vltavská. Celá trasa vede kolem břehu lipenské přehrady. Po cestě do Lipna nad Vltavou potkáte Lipenskou vílu, která stojí na kamenitém výčnělku. Je zde i lavička pro odpočinek. 

Lipno nad Vltavou
V Lipně nad Vltavou je možno se občerstvit v restauracích a kavárnách, které stojí na promenádě u přístaviště. Nedaleko je také hřiště pro děti. Ihned za přístavištěm se nachází uměle vytvořený ostrůvek, kde své místo zaujímá umělecká plastika obří ryby.

Dalším důležitým bodem cesty je přejezd přes přehradní hráz, kde je umístěna vodní elektrárna. Za přehradou, vlevo na parkovišti, je vystavena Francisova turbína, přesně taková, jaká je v podzemí elektrárny, je poháněna vodou a vyrábí tak elektrickou energii. 

Druhý břeh - za přehradou
Druhý břeh přehrady bývá turisticky klidnější. Stezka je až do Přední Výtoně takřka stejná s pořád krásným výhledem na vodní hladinu. V Přední Výtoni je možnost občerstvení v restauraci Hejrov nebo Letní restauraci. V obci je také krásná pláž hned u cyklostezky, v létě zde není tak rušno jako na jiných plážích kolem Lipna.

Posledních 3,5 kilometru vede po silnici (Přední Výtoň - Frýdava). Z Frýdavy se svezete, dětmi velmi oblíbeným, přívozem zpět do Frymburka.