Jste zde:

Orlík a Zvíkov na mořském kajaku

Prozkoumejte nejkrásnější úseky Orlické přehrady z mořského kajaku.

Členité břehy, raci, skalnaté vyhlídky, hluboké boční kaňony, 2 majestátní hrady a prohlídka jednoho z nich. To vše zažijete, pokud se vydáte prozkoumat Orlickou přehradu méně známým způsobem plavby - na mořskem kajaku (seakayak).

Rychlé mořské kajaky s kormidly si můžete zapůjčit na různých místech, např. ve Velkém Víru. Na výlet si vyhraďte celý den, vezměte si dostatek pití, pokrývku hlavy, svačinu a věci na převlečení, abyste mohli jít na prohlídku hradu Zvíkov.

Trasa

Z Velkého Víru nebo jiného startovního bodu vyražte proti proudu směrem na zámek Orlík. Podle pověsti dostal jméno podle orlího hnízda, které připomínal, nicméně od zatopení přehrady vypadá spíš jako vodní hrad.

Dále proti proudu uvidíte Ždákovský most, jednu z architektonických dominant celého středního Povltaví. Je 540 m dlouhý, 50 m vysoký a hlavní oblouk má rozpětí 330 m.

Ještě než projedete pod mostem, zabočte doprava do zatopeného údolí Žebrákovského potoka. Až doplujete nakonec, v čistém potůčku můžete pozorovat raky a žáby.

Za Žďákovským mostem po pravé straně se můžete vyškrábat na Krkavčí skálu. Námaha za to stojí, uvidíte jeden z nejhezčích výhledů na Orlickou přehradu.

Po dalším pádlování proti proudu se bude údolí přehrady čím dál více svírat mezi skalisky. Poslední 4 km před Zvíkovem, který leží na soutoku Vltavy a Otavy budete proplouvat nejdivočejším úsekem výletu. Už název zátoky Peklo a protější osady Černý Vír vypovídají své.

U hradu Zvíkov můžete zakotvit v přístavišti pod hradem hned vedle motorových lodí a vyrazit na prohlídku a občerstvení.

Cesta zpět je stejná, ale uběhne rychleji, protože pojedete po proudu a bez delších zastávek .