Jste zde:

Romantický Orlík na plachetnici "bez řidičáku"

Několikadenní plavba po Orlické přehradě, na které se budte cítit jako mořský vlk.

Za dovolenou na plachetnici nemusíte jezdit až k moři. Orlická přehrada naskýtá nádherné scenérie, památky, pláže a romantické večery a dojedete k ní z Prahy za hodinu.

Kolem Orlické přehrady je několik půjčoven plachetnic, na které nepotřebujete "řidičák", přesněji zkoušky VMP (vůdce motorového plavidla). Personál půjčovny vám vysvětlí základy křižování a obsluhy lodi. Půjčovny jsou rozmístěny na pravém i levém břehu přehrady po proudu od Zámku Orlík.

Jelikož spíte v lodi, můžete nocovat téměř na jakékoli pláži, kde můžete zakotvit. Během svého výletu budete proplouvat kolem mnoha kempů, kde můžete koupit základní potraviny, osprchovat se nebo se případně i ubytovat.

Plavba

Můžete jet nejprve na sever po proudu, ale to nejzajímavější je proti proudu. První dominantou bude zámek Orlík, který podle pověsti dostal jméno podle orlího hnízda, nicméně od zatopení přehrady spíš vypadá jako vodní hrad.

Dál proti proudu podplujete pod 540 m dlouhým a 50 m vysokým Žďákovským mostem, jednou z architektonických dominant celého středního Povltaví.

Za Žďákovským mostem po pravé straně se můžete vyškrábat na Krkavčí skálu. Námaha za to stojí, uvidíte totiž jeden z nejhezčích výhledů na Orlickou přehradu.

Po dalším plutí proti proudu se bude údolí přehrady čím dál více svírat mezi skalisky. Poslední 4 km před Zvíkovem, který leží na soutoku Vltavy a Otavy, budete proplouvat nejdivočejším úsekem výletu. Už název zátoky Peklo a protější osady Černý Vír vypovídají své. Zde potkáte nejvíce ostatních plavidel.

Doplachtíte až ke Zvíkovu. Můžete zakotvit v přístavišti pod hradem hned vedle motorových lodí a vyrazit na prohlídku a občerstvení.

Můžete se vydat do údolí Otavy, ale v létě je v ní více řas, Vltava je čistší. Dál po Vltavě podplujete Zvíkovský most s bungee jumpingem až ke kostelu sv. Bartoloměje v Červené, který musel být kvůli zaplavení nádrže přemístěn.

Pokud v Červené otočíte loď zpět, může vám celý tento výlet zabrat zhruba 4 dny.

Kdy jet?

Pokud si chcete užít plavbu bez častého vyhýbání ostatním lodím, doporučujeme vyrazit mimo prázdniny. Na jaře a podzim je také silnější vítr. Lodě sice mají motor, ale jet na něj už ztrácí část kouzla plavby.