Jste zde:

Pivní stezka - Trasa 1

Z centra Českých Budějovice přes 5 pivovarů až na Hlubokou nad Vltavou.

Pokud hledáte pořádnou pivní výzvu, pak je tento výlet určený přesně pro vás. Trasa je dlouhá téměř 23 km a vyvede vás z centra Českých Budějovic přes Vrbenské rybníky až na Hlubokou nad Vltavou.

Pivovary na trase

1. Pivovar Budějický Budvar

Pivovar uvařil první várku piva 7. října 1895. Pivo v Budějovickém Budvaru je stále vyráběno tradiční českou technologií a receptura se nezměnila po několik generací.

Víte, že budějovické pivo bylo již od středověku označováno jako Budweiser Bier?

Vyráběná piva: světlý ležák, světlé výčepní pivo, nealkoholické pivo, tmavý ležák, speciály, kroužkovaný ležák, spirit piva, nefiltrované pivo, kvasnicový světlý ležák, míchaný nápoj z piva.

✓ Možnost komentované prohlídky

2. Minipivovar Krajinská 27

Tento minipivovar vaří klasická piva řemeslným způsobem dle starých českých receptur z kvalitních surovin. Piva jsou spodně kvašená, dozrávají v otevřené spilce a následně v ležáckých tancích.

Vyráběná piva: světlý ležák, polotmavý ležák, IPA, speciál.

✗ Bez možnosti komentované prohlídky

3. Minipivovar BEERANEK

Minipivovar sídlí v jednom z právovárečných měšťanských domů v centru Českých Budějovic. Věrný tradici se minipivovar od roku 2013 zabývá vařením klasického nefiltrovaného a nepasterizovaného piva plzeňského typu.

Víte, že tento minipivovar má aktuálně nejmenší varnu piva (500 l) v České republice?

Vyráběná piva: světlý ležák, polotmavý ležák, speciály.

✗ Bez možnosti komentované prohlídky

4. Minipivovar Kněžínek

Byl založen v roce 2012 a od té doby se stále rozšiřuje a zvyšuje objem uvařeného piva. Pivo se vyrábí v malých objemech a je spotřebováno v relativně krátké době po stočení, tudíž jej není třeba filtrovat ani pasterizovat.

Vyráběná piva: světlý ležák, polotmavý ležák, speciální světlé medové.

✓ Možnost komentované prohlídky

5. Pivovar Hluboká

Historie vaření piva na Hluboké sahá až do 15. století. V roce 2016 jej zakoupil vnuk původního majitele za účelem dobové rekonstrukce a instalace technologie výroby piva. Pivovar Hluboká byl slavnostně otevřen v lednu 2017.

Vyráběná piva: světlé výčepní, světlý ležák, polotmavý ležák, tmavý speciál.

✓ Možnost komentované prohlídky

Pivovary mimo trasu

V okolí pivní trasy se nachází ještě další dva pivovary a je čistě na vašem uvážení, jestli se rozhodnete je do svého výletu zařadit či nikoliv.

  • Pivovar Samson, a. s., který se nachází v Českých Budějovicích. Pivovar ale bohužel nemá vlastní pivnici ani restauraci.
  • Rodinný pivovar Bukovar z Dolního Bukovska. Jestli vám zbydou síly, tak se do tohoto pivovaru můžete vydat z posledního bodu naší trasy, tedy z Hluboké nad Vltavou. Počítejte ale s tím, že trasa je dlouhá téměř 38 km. Pokud si tedy budete chtít váš pivní výlet prodloužit, možná bude vhodné použít spíše autobusovou dopravu.